• „Książka to najlepszy przyjaciel człowieka, a biblioteka to świątynia jego myśli”

- Cyceron

* Biblioteka to miejsce, w którym można znaleźć ciszę, pobyć sam na sam z lekturą, zastanowić się nad nią.

*  Biblioteka to miejsce, gdzie czeka na człowieka ogrom niezgłębionej wiedzy, gdzie można znaleźć odpowiedzi na nurtujące nas pytania.

* Biblioteka to zaczarowany świat bajek i baśni, które poprzez swoją mądrość kształtują kolejne pokolenia.

* Nasza biblioteka jest miejscem przyjaznym dla uczniów, nauczycieli oraz pracowników szkoły.

Nauczyciele bibliotekarze:

Anna Szymkiewicz

Urszula Kościk

Monika Kujawa

Godziny  otwarcia  biblioteki

Poniedziałek                  8.15 – 15.15

Wtorek                             8.15 – 15.15

Środa                                8.15 – 15.15

Czwartek                         8.15 – 15.15

Piątek  nieczynne - dzień pracy wewnętrznej (prace organizacyjno-techniczne)

Ciekawostki o bibliotekach

1. Pierwsza biblioteka publiczna w Polsce powstała w 1747 roku w Warszawie, założyli ją bracia Andrzej Stanisław i Józef Andrzej Załuscy.

2. W Stanach Zjednoczonych jest więcej bibliotek publicznych niż McDonalds’ów. Pracuje w nich ponad 126 tysięcy bibliotekarzy.
        1. Największą biblioteką na świecie jest Biblioteka Kongresu USA. Powstała w 1800 r.
          W   jej   zbiorach   znajduje    się   ponad   162  mln   różnego   rodzaju   dokumentów,  w  tym  m.in.  ponad
          38,6 mln książek, 70,3 mln rękopisów, 5,6 mln map i atlasów, 14,2 mln fotografii, 17,1 mln mikrofilmów oraz 7,2 mln dokumentów muzycznych w ponad 470 językach”.
          Gdyby wszystkie jej książki zdigitalizować, zajęłyby ok. 15 terabajtów.

2. Na ulicach Pekinu ustawiono kilkadziesiąt samoobsługowych bibliotek. Są to automaty, podobne do tych z napojami, czy jedzeniem. Ich działanie jest identyczne – należy wcisnąć numer książki (każdą z około 300 książek widać przez szybę) oraz uiścić zwrotną kaucją o wysokości 100 juanów.

3. Niektóre niemieckie miasta mają u siebie „Biblioteki Sztuki”, gdzie za kilka euro można wypożyczyć obrazy i rzeźby. Przez kilka miesięcy zdobią dom wypożyczającego, który może chwalić się „swoją” ambitną kolekcją.

4. W Bibliotece Joanina na Uniwersytecie w Coimbrze w Portugalii mieszka sporo nietoperzy. Nikt nie zamierza ich stamtąd wyganiać, ponieważ zjadają insekty, które mogłyby zagrażać książkom.
        1. W Rumii (woj. pomorskie) na dworcu kolejowym znajduje się biblioteka „Stacja Kultura”. Wygrała ona międzynarodowy konkurs Library Interior Design Awards w kategorii obiektów jednoprzestrzennych. „Stacja Kultura” zajmuje 80% powierzchni dworca.

2. W bibliotece w Oakland (USA)można wypożyczyć 3500 narzędzi. Być może jest to jakiś pomysł na przyciągnięcie   mężczyzn   do   biblioteki?   Wyobraźcie  to   sobie:   przychodzą  po  młot  pneumatyczny,
          a wychodzą z „Księgą dżungli” Kiplinga.

Możecie obejrzeć sobie również  20 najpiękniejszych bibliotek świata>>https://www.youtube.com/watch?v=Xi7ZJ47VzFg