• Laboratoria Przyszłości to Program skierowany do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. W ramach Programu szkoły otrzymały od państwa wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży.

W ramach Laboratoriów Przyszłości Szkoła Podstawowa nr 5 im Jana Pawła II w Stargardzie otrzymała wsparcie finansowe w wysokości 219 600zł. W drugim (ostatnim) etapie, za 87 551zł zostały zakupione m. in.:

• roboty mBot na lekcje informatyki,
    • roboty Photon i Genibot dla edukacji wczesnoszkolnej,
    • mikroskop z kamerą na lekcje biologii i przyrody,
    • zestawy konstrukcyjne – pomoce do nauczania matematyki, chemii, fizyki,
    • maszyna do szycia na lekcje techniki,
    • klocki konstrukcyjne.

Zakupione pomoce będą wykorzystywane w trakcie obowiązkowych zajęć edukacyjnych oraz na zajęciach pozalekcyjnych, kołach zainteresowań.

• Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).

W ramach Laboratoriów Przyszłości Szkoła Podstawowa nr 5 im Jana Pawła II w Stargardzie otrzymała wsparcie finansowe w wysokości 219 600zł. W pierwszym etapie, za 132 049zł zostały zakupione:

• dwie drukarki 3D oraz dwa laptopy do obsługi drukarek,
        • skaner 3D,
        • długopisy 3D,
        • zapas filamentów,
        • kamera, statyw, mikroport z akcesoriami, zestaw oświetleniowy, mikrofon, aparat fotograficzny,
        • okulary ClassVR.

Ten nowoczesny sprzęt będzie wykorzystywany w trakcie obowiązkowych zajęć edukacyjnych: np. informatyki, plastyki, biologii, chemii, fizyki, geografii oraz na zajęciach pozalekcyjnych, kołach zainteresowań.

Zakupione wyposażenie będzie służyłokształtowaniu irozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej.