• Witamy serdecznie na stronie świetlicy szkolnej przy Szkole Podstawowej nr 5 w Stargardzie

• Świetlica szkolna jest integralną częścią szkoły. Podstawą jej działalności jest plan pracy dydaktyczno-wychowawczo-opiekuńczej, którego działania są zgodne z Programem wychowawczo-profilaktycznym szkoły, z Działaniami wychowawczymi szkoły.

Regulamin świetlicy Szkoły Podstawowej nr 5 im. Jana Pawła II w Stargardzie znajduje się w Statucie Szkoły dostępnym w dokumentach szkoły w formie pliku do pobrania.

• Cele pracy świetlicy szkolnej

• – zapewnienie opieki i bezpieczeństwa wychowankom oraz troska o wszechstronny rozwój psychofizyczny dzieci,

– stworzenie optymalnych warunków do nauki i kształtowanie pozytywnej motywacji do niej,

– stworzenie warunków do bezpiecznej, kształcącej i rozwijającej zabawy oraz odpoczynku,

– organizowanie zajęć umożliwiających przezwyciężenie napięć związanych z pobytem w szkole  i sytuacją domową,

– pomoc dzieciom o obniżonym poczuciu własnej wartości w zdobywaniu poczucia przydatności   i uznania poprzez zgodny z ich możliwościami wkład w życie zespołu.

• Organizacja pracy świetlicy

• – świetlica szkolna czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 6.45 – 16.30,

– w dni robocze wolne od zajęć dydaktycznych (np. przerwy świąteczne) organizowane są zajęcia opiekuńczo – wychowawcze, które prowadzone są przez wyznaczonych  nauczycieli,

– do świetlicy przyjmowane są dzieci z klas 0 – III, których rodzice pracują zawodowo oraz uczniowie klas starszych dojeżdżający z innych miejscowości lub oczekujący na dodatkowe zajęcia,

– dzieci przyjmowane są na podstawie kart zgłoszeń (pobierz), w których rodzice deklarują, w jakich godzinach dziecko będzie przebywało w świetlicy i określają, pod czyją opieką idzie do domu.

W zgłoszeniach tych należy podać również numery telefonów rodziców, by móc kontaktować się z nimi w razie potrzeby,

– wszelkie zmiany dotyczące wcześniejszych ustaleń odnośnie pobytu dziecka w świetlicy  (np. odbiór przez inne osoby, godziny samodzielnego wyjścia ze świetlicy) rodzice zobowiązani są przekazać nauczycielom osobiście lub pisemnie,

– informacje ustne przekazywane przez dziecko nie będą respektowane,

– dzieci przebywające w świetlicy mają możliwość skorzystania z ciepłych posiłków przygotowanych przez Centralną Kuchnię. Stołówka szkolna wydaje obiady w godzinach 11.30 – 13.00. W czasie przerw obiadowych dzieci znajdują się pod opieką nauczycieli świetlicy.

• O świetlicy

• W naszej szkole udało nam się stworzyć przyjazne dzieciom miejsce, w którym uczniowie mogą pożytecznie i miło spędzić czas wolny od zajęć  lekcyjnych rozwijając swoje zainteresowania i bawiąc się z rówieśnikami. Do dyspozycji wychowanków są cztery jasne, kolorowe, dostosowane do ich potrzeb sale. Wyposażone zostały w wiele różnego rodzaju gier planszowych i stolikowych, pomoce dydaktyczne, sprzęt sportowy, materiały plastyczne i zabawki.  Świetlica posiada również bogaty księgozbiór. Szczególnie lubiana przez dzieci jest sala komputerowa, w której uczniowie, korzystając z odpowiednich programów, mają możliwość rozwijania swojej kreatywności, spostrzegawczości, umiejętności strategicznych czy refleksu.

Zajęcia organizowane są według potrzeb i zainteresowań uczniów, które rodzice deklarują składając kartę zgłoszenia do świetlicy.

• Najchętniej dzieci uczestniczą w zajęciach:

– plastycznych z wykorzystaniem różnych technik, rozwijających zdolności manualne (malowanie farbami, kredkami, pastelami, wycinanie, wydzieranie, sklejanie, orgiami itp.), wykonane prace służą do dekoracji świetlicy i korytarza na parterze szkoły,

– muzyczno-rytmicznych, służącym nauce i śpiewaniu piosenek, zabawom przy muzyce, grze na instrumentach oraz słuchaniu utworów muzycznych,

– ruchowych, podczas których grają w gry zespołowe, bawią się z wykorzystaniem sprzętu sportowego w pomieszczeniach świetlicy, w sali gimnastycznej i na boisku szkolnym,

– komputerowych, na których dzieci korzystają z bogatej oferty programów multimedialnych,

– na basenie, gdzie realizują program „Gry i zabawy w wodzie”,

– czytelniczych, polegających na głośnym czytaniu książek dla dzieci i młodzieży oraz rozrywkach umysłowych (rozwiązywanie zagadek, quizów literackich,  krzyżówek, rebusów, wykreślanek itp.),

– logopedycznych, w czasie których niwelują wady wymowy, poprawiają artykulację oraz  wzbogacają słownictwo,

– dowolnych z wybranymi przez nie grami i zabawami edukacyjnymi, konstrukcyjnymi (klocki lego i drewniane) oraz tematycznymi.

Wychowankowie świetlicy biorą również udział w różnorodnych konkursach (plastycznych, wiedzowych, literackich) organizowanych w szkole i poza nią (MDK, inne szkoły podstawowe),  w których odnoszą znaczące sukcesy.

• Zasady obowiązujące w świetlicy

• 1.  Wchodząc witamy się z nauczycielami i kolegami.

2. Swoją obecność zgłaszamy wychowawcy, następnie plecaki ustawiamy na półkach.

3. Wykonujemy polecenia nauczycieli.

4. Nigdy nie oddalamy się bez wiedzy i pozwolenia wychowawcy.

5. Jesteśmy życzliwi i uprzejmi dla wszystkich, pamiętamy o używaniu „czarodziejskich słów”: proszę, dziękuję, przepraszam.

6. Dajemy dobry przykład najmłodszym kolegom i otaczamy ich szczególną opieką.

7. W trakcie wspólnych rozmów, gdy mówi jedna osoba, uważnie słuchamy, nie przerywamy jej.

8. W świetlicy mówimy półgłosem, nie krzyczymy, nie biegamy.

9. Szanujemy sprzęt, gry, zabawki, bo to jest nasza wspólna własność.

10. Po skończonych zajęciach lub zabawie sprzątamy po sobie, odkładając wszystko na swoje miejsce.

11. Na placu zabaw i boisku szkolnym bawimy się w miejscach ustalonych przez nauczyciela.