Szanowni Państwo,
Z przyjemnością informujemy, że nasza szkoła została wybrana do wyjątkowego programu Szkoda życia na hejt organizowanego przez Fundację UNIQA we współpracy z Instytutem Cyfrowego Obywatelstwa, który skupia się na przeciwdziałaniu hejtowi w szkole.
Z ponad 1000 zgłoszonych placówek nasza znalazła się w gronie zaledwie 50 wybranych. To dla nas wielkie wyróżnienie i możliwość podjęcia działań, które realnie wpłyną na poprawę atmosfery i relacji między uczniami.
Dlatego już dnia 21 października (poniedziałek) o godzinie 16.30 odbędzie się spotkanie i wykład o hejcie dla rodziców i nauczycieli. Poprowadzi go Filip Dębowski, edukator m.in. Fundacji Instytut Cyfrowego Obywatelstwa, partnera merytorycznego programu Szkoda życia na hejt.
Podczas spotkania dla rodziców i nauczycieli będziemy poruszać następujące tematy:
- Jak hejt wpływa na młodzież i szkolną społeczność?
- Jak rozpoznać, że moje dziecko doświadcza hejtu w szkole?
- Jak rozmawiać z dzieckiem o hejcie i przemocy słownej?
- Co zrobić, gdy nasze dziecko jest ofiarą lub świadkiem hejtu?
- Jak wspólnie przeciwdziałać hejtowi w szkole i budować atmosferę wzajemnego szacunku?
Chcemy podkreślić, że nawet jeśli wydaje się, że ten problem nie dotyczy Państwa dziecka, warto wziąć udział w spotkaniu. Z raportu NASK z 2023 roku wynika, że:
- 40% nastolatków doświadczyło hejtu,
- 68% uważa, że mowa nienawiści to poważny problem w szkole,
- 40% uczniów nie mówi nikomu o swoich doświadczeniach z hejtem,
- 25% młodzieży nie jest w stanie jasno określić, czym dokładnie jest hejt.
Serdecznie zapraszamy na spotkanie i liczymy na Państwa obecność. Wspólnie możemy stworzyć bezpieczniejsze, bardziej przyjazne środowisko dla naszych dzieci.
PROJEKT Szkoda życia na hejt
W ramach projektów w naszej szkole odbędą się spotkania z uczniami, warsztaty w czterech wybranych klasach oraz spotkanie z nauczycielami i rodzicami, otrzymamy również materiały edukacyjne dotyczące tematu hejtu, do pracy z uczniami. Celem programu jest pomoc w budowaniu empatii, otwartej komunikacji i lepszego zrozumienia problemu hejtu.
Z wyrazami szacunku,
Dyrekcja Szkoły